Haber

MSB: Yunan uçakları NATO uçuşunu hedef aldı

Milli Savunma Bakanlığı, “Yunan uçakları bir kez daha NATO’nun uçuşunu engellemeye çalıştı, Hava Kuvvetlerimiz buna karşılık verdi” açıklamasını yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “19 Aralık 2022 Pazartesi günü planlanan NATO NEXUS ACE Ege misyonu için oluşturulan Paket Kolda;

Hava Kuvvetlerimize ait 14 adet F-16, 1 adet HİK, 1 adet KC-135 tankeri ve 1 adet CASA arama kurtarma uçağı, NATO için 1 adet E3-A AWACS uçağı ile uçuş görevi icra etmiştir. Bu görev için 24 saat önceden Hava Görev Emri (ATO) çekilerek NATO’daki müttefiklerimize bilgi verildi.

Package Arm, Ege’nin uluslararası havalimanında uçuşunu sürdürürken, Yunanistan’daki 5 farklı hava üssünden kaldırılan F-16’lar, radar kilitleri yerleştirerek uçaklarımızı taciz etti.

Uçakların Yunanistan’a yönelik NATO misyonunu engelleme çabalarına rağmen, Paket Kol’daki uçaklarımız görevi başarıyla tamamlamak için uçmaya devam etti.

Dalaman ve Akhisar’dan havalanan F-16 uçaklarımız da tedbir niteliğinde hareket ederek Yunan uçaklarına karşılık verdi. Package Arm uçuşunda bulunan uçaklarımız, NATO NEXUS ACE görevini başarıyla tamamlayarak güvenli bir şekilde üslerine dönmüştür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu